NHXTAL-NYL1 a GLASPRIMER TSP pro lepení skla a keramiky

Pro lepení skla a keramiky se v USA používá od roku 1962 vysoce čistá dvoukomponentní epoxidová pryskyřice HXTAL NYL-1.

HXTAL NYL1 prakticky na světle nežloutne a proto ji používají restaurátoři k lepení barevně vysoce citlivých materiálů. Při výrobě této pryskyřice se s maximální pečlivostí dbá na to, aby nebyla znečistěna ionty kovu, což se pak odráží ve vynikající stabilitě vůči světlu. Je velmi důležité, aby smíchání obou komponentů probíhalo ve správných poměrech. Obecně platí, že NHXTAL  se nesmí při smíchávání dostat do kontaktu s povrchem z kovu. Pro promíchání jsou proto nejlepší skleněné nádoby popřípadě nádoby z plastu

1 váhový díl komponentu A se smíchává se třemi váhovými díly komponentu A.

Je třeba dbát na to, aby přesnost odvážení dílů byla skutečně co nejvyšší!

Smícháním obou komponentů vzniká velmi řídká lepící pryskyřice, která je schopna vyplnit vynikajícím způsobem úzké kapiláry.

Pokud smíchané lepidlo necháte hodinu stát, pak trochu zhoustne a plochy se dají lépe potírat, lepidlo pak zůstává i lépe „stát“ ve spárách. Lepící směs se dá dokonce i několik dní uchovávat v ledničce ve skleněné nádobě. Pryskyřice se dá probarvovat velmi lehce Orasolem, musí se ale mít na zřeteli, že Orasol je málo stabilní na světle. Pokud potřebujete vyplnit větší spáry, pak je možné tuto pryskyřici zahušťovat Acemattem HK125. Plnění HXTAL-NYL1 silikátovými prášky, jako jsou např. barevné nebo bezbarvé skleněné moučky je bez problému možné.

Na lepší zesíťování hran broušeného skla doporučujeme použití našeho Glasprimeru TSP. Povrch skla dobře očistěte, pak na tuto očistěnou plochu – určenou k lepení – nanesteGlasprimer a nechte uschnout.

Ze zkušeností vyplývá, že HXTAL-NYL1 není schopen v úzkých spárách vytvořit svou maximální sílu. U lepení většího rozsahu se ukázalo, že určitá minimální síla lepící spáry je potřebná. Její optimální síla se získá, pokud pro její kontrolu použijete krycí sklíčka používaná při práci s mikroskopem.

Pokud se má lepit sklo s jiným materiálem, a tyto materiály vykazují velký rozdíl v tepelné roztažnosti, musí být tato tloušťka spáry vytvořená lepidlem až 1mm. Takto silné vrstvy lepidla umožní i slepení skla s kovem. U tenčí vrstvy lepidla hrozí, že kov vytrhne kousek skla.

Vytvrdlé lepidlo není křehce tvrdé, nýbrž zachovává určitou elasticitu.

HXTAL NYL1 potřebuje delší čas pro vytvrdnutí. Po dvou dnech začíná být toto lepidlo pevné. Po sedmi dnech je dosaženo maximální pevnosti a je možné lepenou část vyjmou z formy. Čas se dá trochu urychlit tím, že před lepením se za stálého míchání lepidlo ohřívá 15 minut ve vodní lázni zahřáté na 40-45°C. Po třech dnech je schopné místo lepení vytvrdnout, pokud je v místě s teplotou  50°C.

97251 Glasprimer TSP

Glasprimer TSP je zředěný roztok triethoxyisilyl-propylaminu ve vysoce čistém isopropanolu. Speciální silan ulehčuje přilnavost epoxidové prskyřice na povrch skla. Zkušenosti z USA ukázaly, že čistota ředidla má velký význam pro rovnoměrnost zasíťování povrchu. Proto používáme speciální vysychavý a čistěný isopropanol firmy Merck. Glasprimer se dodává ve 100ml a 1000ml skleněných lahvích

Pro odvažování doporučujeme:

  • Použít precizní váhy s rozlišením minimálně 10mg, např. KERN 440-21N s rozlišením 1mg
  • Pipety z polyethylenu o objemu 5ml

 Ceny

Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační – aktuální cenovou nabídku Vám obratem zašleme na základě Vaší poptávky na telefonu +420 602 537 463 nebo mailu artprotect@email.cz.

Objednací číslo

Balení Cena

97250  040

Set  40g   pryskyřice+ tvrdidlo 1.500,00

97250  100

Set  100g pryskyřice+ tvrdidlo

1.860,00

97250  240

Set  240g pryskyřice+ tvrdidlo

3.330,00

97251 100 Síťovací prostředek/podklad 100ml

   540,00

97251 1000 Síťovací prostředek/podklad 1000 ml

 2.990,00